22.7 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 20, 2024

İSKİ : Barajlar Doldu Taşıyor

İstanbul’da barajlardaki rekor artışla ilgili açıklamada bulunan İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, “Barajlarımızdan bir kısmı şu an taşıyor. Elmalı Barajı ve Istrancalar’daki 5 barajımız taşıyor. Taşmak üzere olan barajlarımız da var. Ömerli Barajı bunlardan biri. Ömerli Barajı yüzde 95 mertebelerinde dolu. Bu yüzden Melen’den su transferini durdurmuş durumdayız. Bu taşkınlara yönelik olarak da tedbirlerimizi alıyoruz” dedi.

İstanbul’da Ocak ayının son günlerinde yağan kuvvetli kar ve bu hafta başı etkili olan yağmurla barajlarda doluluk oranı rekor seviyede arttı.

Salı günü kuvvetli yağış barajlardaki doluluk oranına yüzde 8’den fazla katkı yaptı. Bugün doluluk yüzde 79.14 olarak ölçüldü.

Barajlardaki doluluk oranını nedeniyle “Çok mutluyuz” diyen İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu  taşan barajların da olduğunu ifade etti.

Artış nedeniyle Melen Barajı’ndan transfer edilen su da durduruldu. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Raif Mermutlu, son durumu Demirören Haber Ajansı’na anlattı.

Mermutlu, “Bu barajlarımızdan bir kısmı şu an taşıyor. Elmalı Barajı ve Istranca’ndaki 5 barajımız taşıyor. Taşmak üzere olan barajlarımız da var. Ömerli Barajı bunlardan biri. Ömerli Barajı yüzde 95 mertebelerinde doldu. Bu yüzden Melen’den su transferini durdurmuş durumdayız. Bu taşkınlara yönelik olarak da tedbirlerimizi alıyoruz” şeklinde konuştu.

Barajların mevcut doluluk oranları şu şekilde;

ALİBEYKÖY                                    %68.78
BÜYÜKÇEKMECE                             %73.45
DARLIK                                          %77.36
ELMALI                                             %100
ISTRANCALAR                                   %100
KAZANDERE                                    %90.84
ÖMERLİ                                           %95.79
PAPUÇDERE                                     %90.89
SAZLIDERE                                        %46.5
TERKOS                                           %73.89

barajdoluluk

Kaynak: İski & DHA

EN SON HABERLER