26.9 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 13, 2024

Neolitik Kent Çatalhöyük, AKM’de Sanatseverlerle Buluştu

Anadolu Üniversitesi, Çatalhöyük Neolitik Kenti ve Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezince hazırlanan “Belleğin İzi: Neolitik Kent Çatalhöyük” sergisi ziyarete açıldı.

GAZETE BEYOĞLU | Beyoğlu Atatürk Kültür Merkezi Galeri’de açılan Belleğin İzi: Neolitik Kent Çatalhöyük sergisi 23 sanatçının Çatalhöyük üzerine kazı başkanlığının verdiği bilgileri yorumlayarak oluşturduğu resim, heykel, seramik, ahşap baskı, cam altı çalışması ve video enstalasyonundan oluşan 40’a yakın eseri yer alıyor.

Küratör Siret Uyanık ve Çatalhöyük Kazı Başkanı Doç. Dr. Ali Umut Türkcan tarafından hayata geçirilen sergi kapsamında, uzman arkeolog Nezih Başgelen moderatörlüğünde, Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, Dr. Bülent Gönültaş ve Dr. Coşkun Bilgi’nin katılımıyla “Çatalhöyük Arkeolojisi ve Sanata Yansıması” temalı panel gerçekleştirildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Kazı Başkanı Doç. Dr. Türkcan, Çatalhöyük’ün sanatçılara ilham kaynağı olacağına işaret ederek, “Bundan 60 sene önce Çatalhöyük ilk kazıldığında dünya tarihinin en önemli arkeolojik keşiflerinden biriydi. Dünyanın en büyük kenti, ilk kenti, dünyanın ilk duvar resimleri, ilk inanç yapıları gibi dünyanın ilklerine sahip bir yer.” ifadelerini kullandı.

Sergi 7 Ocak’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

İstanbul Modern, Beyoğlu’ndaki Geçici Mekânına 27 Şubat’ta Veda Ediyor

EN SON HABERLER