23.7 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

Örnektepe’deki Arazi Üzerinde Cemaat İddiası

Beyoğlu Örnektepe’deki bir arazi üzerindeki cemaat iddiaları, Türkiye’nin gündemine geldi.

GAZETE BEYOĞLU | Üzerinde gecekondunun bulunduğu İstanbul’un Beyoğlu ilçesi Örnektepe Mahallesi’ndeki arazisi 1975 yılından beri yüzde 87 engelli olan 65 yaşındaki emekli Öğretmen Mustafa Bilgili tarafından kullanılıyordu. Yapı kayıt belgesi alan, imar barışından faydalanan ve yıllarca emlak vergisi de ödeyen Bilgili’nin karşısına 2020 yılında Süleymancılar Cemaati mensuplarının çıktığı iddia edildi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre; cemaat mensupları Bilgili’den evini satmasını istediler. Ancak Bilgili bu teklifi kabul etmedi. Bilgili’nin yapı kayıt belgesi olduğu halde tapusunun olmadığından faydalanan cemaat mensupları, arsayı Milli Emlak’tan satın aldı. Bilgili yıllardır kullandığı arsasının satıldığını iş makineleri ile evin kapısına dayandıklarında öğrendi. Arsanın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle 4 Kasım 2021’de cemaat mensubu olduğu iddia edilen A. S.’ye satıldığı belirtildi.

Bilgili’nin iddiasına göre, Tapu Müdürlüğü ve Milli Emlak Müdürlüğü çalışanları “pardon” diyerek işlemin düzeltilmesi için dava açması gerektiğini söyledi. Bilgili’nin açtığı davalar hâlâ devam ederken gecekondusu ise tamamen yıkıldı.

VERGİMİ ÖDÜYORUM

Yıllarca vergisini ödediği arsasının hukuksuz şekilde elinden alındığını belirten Bilgili, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Gecekondunun bulunduğu arsa 1975 yılından itibaren bana aitti. Turgut Özal’ın çıkardığı imar affından yararlandım, gerekli ödemeleri yaptım. Yapı kayıt belgem de vardı” dedi.

‘BİZ ALMASINI BİLİRİZ’

“Bana, ‘Biz sana para verelim ve arsanı bize ver’ dediler. Yani satmamı istediler. ‘Biz çocuk okutuyoruz, vakfımız var, Afrika’dan çocuk getirip okutuyoruz. Çevredeki arsaları da alıp buraya yurt yapacağız’ dediler. Ben matematik öğretmeniyim, pedagoji dersleri gördüm. ‘Çocuklar annesinden babasından koparılmaz. Neden esir kampı gibi buraya getiriyorsunuz?’ dedim. Ayrıca suç işlediklerini de söyledim. ‘Beni bir daha aramayın sizinle işim olmaz’ dedim ve bana ‘sen bilirsin biz senden almasını biliriz’ dediler. Sonra da bir sabah bir uyandım 2022’nin mart ayında kepçe geldi, gecekondumu yıkıyorlar. İtiraz ettiğim için beni itip kaktılar, düştüm bayıldım.

Tapu Müdürlüğü’ne gittim. ‘Burası benim yerim, bu nasıl olur?’ dedim ve evraklarımı gösterdim. Bir an önce bana buna itiraz et. Uğraş işini düzelt dediler. Biz sana yanlış yapmışız dedi kamu görevlileri. Şimdi de resmi sahibi Süleymancılar Cemaati mensubu Adem S. İsimli şahıs. Açtığım davalar hâlâ devam ediyor.”

EN SON HABERLER