22.7 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 20, 2024

CHP’nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Belli Oldu

31 Mart yerel seçim sürecine ilişkin siyasi partilerin aday belirleme çalışmaları sürüyor. CHP Parti Meclisi’nin bugünkü toplantısında, Beyoğlu Belediye Başkan Adayı olarak İnan Güney açıklandı.

GAZETE BEYOĞLU | İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun adaylığını haftalar önce açıklayan Cumhuriyet Halk Partisi yönetimi, İstanbul’un bazı ilçe adaylarını da bugünkü Parti Meclisi toplantısında duyurdu. CHP’nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı İnan Güney oldu.

İnan Güney kimdir?

İnan Güney, 1977 yılında Beyoğlu Belediyesi emekçisi bir babanın evladı olarak Örnektepe’de doğup büyüdü. İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra, Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisans çalışmalarını Marmara Üniversitesi’nde Yerel Yönetimler alanında sürdüren Güney, ‘Türkiye’de Büyükşehir Yönetimi: İstanbul Örneğinde Siyasal Temsil, Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ başlıklı tez üzerinde çalıştı.

Siyasete 1995 yılında, Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları’nda başlayan Güney, ana kademe ilçe yönetim kurulu üyeliği ve eğitim sekreterliği görevlerinde bulunduktan sonra, 2011-2014 yılları arasında Beyoğlu İlçe Başkanlığı’na seçildi. İlçe Başkanı olduğu dönemde Türkiye’de toplumsal duyarlılığın en yükseldiği süreçlerde, Beyoğlu halkının hakkını savunacak birçok girişimin öncüsü ve destekçisi oldu.

Beyoğlu için aktif siyasetten hiç kopmayan Güney, 2020-2022 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi İBB Grup Yöneticisi olarak görev yapmıştır. Halen İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Mali Müşavir olan Güney, ailesiyle birlikte Beyoğlu’nda elektrik ithalat-ihracat yapan şirketlerin yöneticiliğini yapmaktadır. Ayrıca birçok sivil toplum kuruluşunda aktif olarak görev almaktadır.

Evli ve üç kız babasıdır.

İnan Güney

EN SON HABERLER